English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2016-04-27

TÜRK VE HIRVAT İş Adamları Buluştu. HIRVATİSTAN İle Ticaretimizi Yüzde 159 Arttırmayı Hedefliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Hırvatistan ziyareti Türk ve Hırvat işadamlarını buluşturdu. Bakanların ve üst düzey devlet yetkililerin yer aldığı Hırvatistan İş Forumu’nda, TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan ve beraberindeki heyet, Hırvat işadamlarıylaiki ülke arasında ticarette yeni adımlar atmak üzere bir araya geldi. Doğan, Hırvatistan ile ticaretimizi yüzde 159 artırmayı hedefliyoruz diye konuştu

 

Temaslarda bulunmak üzere Hırvatistan’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve beraberindeki heyete iki ülke işadamları arasında ticari ilişkilerde yeni işbirlikleri yapmak üzere TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan da katıldı. Hırvat işadamlarıyla bir araya gelen Yaşar Doğan, yeni politikalarla beklenenin altında olan iki ülke arasındaki ticaretin son 10 yılın üzerine çıkacağını belirtti.Hırvatistan’ın Avrupa Birliği süreciyle önemli gelişmeler kaydettiğini ifade eden Doğan, geride kalan yıllarda sahip olunan potansiyelin yeterince kullanılamadığını ancak bu ziyaretle yapılan görüşmelerin iki ülke arasında yeni yatırımları ve ekonomi işbirliğini artıracağını söyledi.

 

Hırvatistan ile ticarette dengeler değişecek

Hırvatistan ile yapılan ticaretin geride kalan yıllarda istikrarsız olduğunu belirten TÜMSİAD Başkanı, dış ticaret dengesinin ülkemiz lehine çevrilmesinde işadamlarına da önemli roller düştüğünü belirtti. Yaşar Doğan “Hırvatistan ekonomisi geçtiğimiz yıldan bu yana hızlı bir büyüme içinde. Türkiye ile olan ticaretine baktığımızda geçmiş yıllarda bazı önemli girişimler olsa da istenen seviyeye taşınamadığını görüyoruz. 2015 yılı itibarıyla Hırvatistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi, 387 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin Hırvatistan’ın toplam ithalatı içindeki payı şu anda sadece yüzde 1,18. Hedefimiz sahip olduğumuz potansiyeli de kullanarak ticaret hacmimizi yüzde 159 artırmak. Devletimizin de desteği ile işadamları olarak yapacağımız yeni işbirliği anlaşmaları, uzun bir süredir sağlanamayan Hırvatistan ile aramızdaki ticarete istikrar kazandıracak” diye konuştu.