English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2015-03-04

TÜMSİAD Portekiz’de Düzenlenen “Türkiye-Portekiz İş Forumuna” Katıldı

TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan 2-4 Mart 2015 tarihleri arasında T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu`nun Portekiz`e düzenlediği resmi ziyareti kapsamında Lizbon`da Olissippo Lapa Palace Hotel`de gerçekleşen Türkiye-Portekiz İş Forumuna katıldı. DEİK tarafından organize edilen geziye, T.C. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, T.C. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, T.C. AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, T.C. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, T.C. Lizbon Büyükelçisi Ebru Barutçu Gökdenizler ile çok sayıda iş dünyası temsilcileri katılım gösterdi.

Toplantıda Ahmet Davutoğlu iki ülke ilişkilerinin tarih boyunca dostane olduğunu belirterek İspanya ile hükümetlerarası zirve başlatılmasının ardından diğer liman şehirlerinden de bu yönde talepler geldiğini ve yapılacak zirvenin Portekiz ile yapılan ilk zirve olduğunu ifade etti.

Türkiye ile Portekiz`in ticaret hacminin 1.3 milyar dolar olduğu bilgisini veren Davutoğlu, iki ülkenin ticaret potansiyelinin çok daha yüksek olduğuna inandığını ifade etti. Portekiz`deki Türk yatırımlarının tutarının 13 milyon dolara ulaştığını kaydeden Başbakan Davutoğlu, halihazırda en büyük yatırım projesi olan Global Liman İşletmeleri benzeri yatırımların artmasını arzu ettiklerini kaydetti. 2014 yılında Portekiz ekonomisinin %1 büyüme gösterdiğini belirten Davutoğlu, ülke ekonomisinin son dönemde "clean exit from bailout- finansal krizden çıkış" yönünde ivme gösterdiğinin altını çizdi. Kısa bilgilendirmenin ardından iş adamlarına söz veren Davutoğlu, iş adamlarından aldığı fikir ve görüşlerin hükümetlerarası zirve ve önümüzdeki dönemde atılacak adımların temelini oluşturacağını belirtti. 

Bu noktada söz alan TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan iki ülke arasındaki iş birliği alanlarının genişletilerek iki ülke ticaretinin artırmasının önemini vurguladı. Ayrıca turizm alanında ortak çalışmaların faydalı olacağının da altını çizerek, Kapadokya, Efes ve Pamukkale gibi bölgeler için görsel tanıtım ve fuar organizasyonları yapılmasının önemine dikkat çekti.