English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2015-02-11

TÜMSİAD Belçika’da Devir Teslim Töreni Yapıldı

TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan ve TÜMSİAD Genel Sekreteri Osman Kurtkan Kapıcıoğlu`nun katılımıyla TÜMSİAD Belçika Şubesi`nde devir teslim töreni gerçekleştirildi. TÜMSİAD Belçika Ofisinde düzenlenen devir teslim törenine başta AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, T.C. Brüksel Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay, T.C. AB Daimi Temsilci Büyükelçi İ. Selim Yenel, AB Daimi Temsilci Yardımcısı Dr. Fatih Hasdemir, TÜMSİAD Avrupa Başkanı Cahit Kerenciler ve çok sayıda TÜMSİAD üyesi katıldı. Düzenlenen devir teslim töreninde TÜMSİAD Belçika Eski Başkanı İsmail Akgün görevi Yılmaz Yüksel`e devretti.

TÜMSİAD Belçika başkanlığına getirilen Yılmaz Yüksel yaptığı teşekkür konuşmasında Bu mekânlar Han misali, bizler Hancı misali, üyelerimizin yolcu misali memnun edip, ağırlamak, ihtiyaçlarını gidermek arzusundayım. Bizler gelici, geçici olduğunu biliyoruz ama bu kurum ve kuruluşların inşallah yüzyıllarca devam edecek şekilde hizmet vermesini arzuluyorum. Maddiyattan önce manevi değerlerimiz bizim önceliğimizdir. Hukuki, Ahlaki, Manevi ve helâl çerçevesi içerisinde hareket etmek mecburiyetimiz var. Devletimize karşı olan sorumluluklarımız var. Yaşamış olduğumuz ülkeye karşı sorumluluklarımız var. Milletimize karşı sorumluluklarımız, üyelerimize karşı sorumluluklarımız var. İnsanoğlu, yaptıklarından sorumlu olduğu gibi yapmadıklarından da sorumludur. Bu düşünce ve anlayışla bu hizmete talip oldum ve çalışmalarımı bu doğrultuda devam ettirmekteyim. Değerli başkanım İsmail Bey kardeşimin 2 seneden bu tarafa yapmış olduğu çalışmalara bizzat ben şahidim. Bundan sonraki çalışmalarda da umut ederim ki bizlere desteklerini esirgemeyeceklerdir. İsmail Bey`in şahsında tüm yönetimindeki arkadaşlara teşekkür ederim" dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Brüksel ofisi ziyaretinde yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Bakan Bozkır, konuşmasında Birkaç gün önce Türkiye deki TÜMSİAD'ın başkanlık devir teslim töreninin ardından bugün de TÜMSİAD`ın Belçika Başkanlığı`nın devir teslim töreninde tekrar aranızda olmaktan büyük bir gurur ve memnuniyet duyuyorum. Türkiye`nin genç nüfusu avantaj haline geldi. İyi yetişmiş, çalışkan, genç nüfusumuz %45i 25 yaşın altında. Bangır, bangır geliyoruz. Ve bu genç nüfus artık Türkiye'de çalışmak istiyor. Avrupa'ya gelmek istemiyor. Avrupa'ya gezmeye gelir, iş yapmaya, eğitim almaya gelir. Gelse zaten burada iş yok, güç yok. Ben diyorum ki vizeyi kaldırırsanız belki biz vize koymak zorunda kalırız. Siz bize geleceksiniz. Gidişat ona geliyor. Türkiye'de herkesi doyuracak kadar iş var. İşsizlik tek haneli rakamlarda. Birçok ülkelerde % 25'lerden bahsediyoruz. Allah bozmasın onun için Türkiye'nin geleceği çok büyük. Türkiye o kadar güçlü ki, Ben Türkiye'yi ağır sıklet boksörüne benzetiyorum. Ağır sıklet Boksörü, Boks maçının keyfini çıkartır. Önce bir iki darbe vurdurur, sonra bakar ki bir şey olmuyor. Yerle bir eder. Şimdi Türkiye'ye bu darbeleri vurdular. Bir şeyde olmadı. Bütün göstergeler iyi, ihracat artıyor. Büyüme hızımız biz 3,5 diyorduk, AB 3,7 diyor. Sermaye girişleri artıyor, daha iyi olacak. Bu darbelerin tesirini atlatmış bir Türkiye çok daha hızla başka diğer noktalara gidecek. AB ile olan ilişkimizde de aynı mantık vardır.

Eğer biz ne pahasına olursa olsun her şeye Evet diyerek, verilen bütün reçeteleri hiç tartışmadan kabul ederek bu süreci yürütmüş olsaydık. Biz çoktan AB'ye üye olurduk. Ama içimiz rahat etmezdi. Ve o hep vicdanımızdaki sesle yaşardık. Belki 50 senedir üye olamadık, ama üye olacağız. Niye olacağız? Çünkü AB'nin Türkiye'yi Avrupa Birliğine almama lüksü yoktur. AB'nin geleceğinde Türkiyesiz bir Resim yoktur. AB ye biz Türkiye gibi gireceğiz ve Türkiye'nin hiç bir şeyinden taviz vermediğimiz için uzadı. Taviz vermeyerek bunu sürdüreceğiz. Ve bu bir kültürler buluşması olacak. Gerçekten kültürler buluşması olarak Türkiye AB'ye üye olduğunda AB de Dünya da huzura kavuşacak. İslamofobia'nın, ırkçılığın olmadığı, kültürlerin bir arada yaşadığı, medeniyetlerin bir arada yaşadığı, insanların bir birine saygı duyduğu, İnsanların kendi renklerini başkaları ile paylaştığı, çok daha güzel bir Avrupa'ya ve Dünya'ya doğru gitmesi için Avrupa Birliği'nin mutlaka Türkiye'yi içine alması lazım. Ben buna inandığım için 14 yıldır bu işin içindeyim. Buna inandığım sürece de devam edeceğim. Bunu başarmak için sivil toplumumuza çok büyük görevler düşüyor. Sivil toplumumuz Demokrasimizin teminatıdır. Bugün Türkiye'de 104 bin sivil toplum kuruluşunun olması aslında Türkiye'nin demokrasisinin nerden nereye geldiğinin göstergesidir. " ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından TÜMSİAD Belçika başkanı tarafından AB Bakanı ve Baş müzakereci Volkan Bozkır&rsquoa bir plaket takdim edildi.