English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2016-03-23

PAKİSTAN’DAN TÜMSİAD’A İADEYİ ZİYARET

 

PAKİSTAN MERKEZ BANKASI BAŞKAN YARDIMCISI

TÜRK İŞ ADAMLARI İLE BULUŞTU

 

Türk iş adamlarına Güney Asya bölgesinin kapılarını açan ve birçok alanda yeni yatırım fırsatları sunması hedeflenen Pakistan temsilciliğinin açılışını gerçekleştiren TÜMSİAD, önemli bir konuğunu ağırladı. İki ülke arasında ekonomik işbirliği konusunda iş adamlarıyla sıcak temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Pakistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Saeed Ahmad, TÜMSİAD’ı ziyaret etti.

 

Türkiye ile Pakistan arasında yoğun işbirliği temasları sürüyor. Ticaret hacmini 2018’e kadar 2 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen iki ülke arasında yapılan ziyaretler, yoğun bir işbirliği trafiğinin de yaşanacağının ipuçlarını vermeye başladı. Geçtiğimiz günlerdeEkonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın katıldığı Pakistan ziyaretinde imzalanan Serbest Ticaret Çerçeve Anlaşması’nın ardından bu kez Pakistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Saeed Ahmad, Türkiye’ye geldi. Ahmad’in İstanbul’daki ilk durağı ise 22 Mart’ta Bakan Elitaş’ın da katılımıyla Pakistan temsilciliğini açan TÜMSİAD oldu. TÜMSİAD Başkan Yardımcısı Mustafa Özbek ile yatırımlar ve ticaret hacmi konularında görüşen Ahmad, Pakistan’da açılan temsilcilik ile ilgili memnuniyetlerini ifade ederek son zamanlarda atılan adımların iki ülkenin de ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını belirtti. Pakistan ekonomisinin son yıllarda içinde olduğu büyümenin değerlendirildiği görüşmelerde doğru yatırımlarla kobilerin de itici bir güç haline gelebileceğine vurgu yapıldı.

 

İki ülke arasındaki dostluk ticaretle güçlenmeli

TÜMSİAD tarafından açılan Pakistan temsilciliği ile iki ülke arasındaki dostluğun ticarete de yansıyacağını ifade eden TÜMSİAD Başkan Yardımcısı Mustafa Özbek, Türk yatırımcılar için bunun önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi. Özbek, sözlerine şöyle devam etti: “Tarihsel bağlarımızı istikrarlı ekonomik işbirlikleri ile güçlendirmeliyiz. Türk iş adamları yatırım çağrılarını dikkate almalı ve Pakistan’ın büyüyen pazarında var olabilmeli. Bu nedenle bugün atılacak adımlar iki ülkenin gelecekteki ekonomik gücünü şekillendirebilir.”