English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2015-08-20

GENEL BAŞKANIMIZ YAŞAR DOĞAN’IN CUMHURBAŞKANI İLE ENDONEZYA ZİYARETİ

Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretini tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk iş adamlarıyla birlikte resmî ziyaret ve görüşmeler gerçekleştirmek üzere Endonezya`nın başkenti Cakarta`ya gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan`a Endonezya ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin Genel Başkanımız Yaşar Doğan ve Yönetim Kurulu Üyemiz Abdülkadir Yıldız`ında aralarında bulunduğu Türk iş adamları eşlik etti.

Programın ikinci gününde Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo tarafından törenle karşılandı.

İş adamlarımızın katılım gösterdiği Endonezya-Türkiye İş Forumu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Endonezya  Cumhuriyeti Ekonomi Koordinasyon Bakanı Dr. Sofyan A. Djalil, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Endonezya Ticaret ve Sanayi Odası (KADİN) Başkanı Suryo Bambang Sulisto`nun  katılımları ile 1 Ağustos  2015 tarihinde Endonezya`nın başkenti Jakarta`da gerçekleşti. Foruma 400`ü aşkın iş adamı katıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, iki ülke arasındaki mevcut ekonomik ilişkilerin potansiyeline yakışır sonuçlar sergilemediğini söyledi. Türkiye ve Endonezya`nın 2020 hedefleri arasında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefinin olduğunu belirten Zeybekci, iki ülkenin hedeflerine ulaşabilmesi için ticari ortaklıklarını ve yatırım faaliyetlerini arttırması gerektiğini söyledi. Endonezya`nın 2050 yılına kadar dünyanın ilk 5 ekonomisi arasına girme hedefinin olduğunu ve Türkiye ile benzer ekonomik dinamikler sergilediğini vurgulayan Zeybekci, ülke sınırlarının ekonomik güçler ile çizildiğini, günümüz iş dünyasında G20 üyesi olan Türkiye ve Endonezya`nın katma değeri yüksek mal ticareti yaparak, iki ülke arasındaki ticari dengelerin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye`nin Endonezya`nın Avrupa`ya açılmasında kilit kapı olarak önemli bir rol oynadığını belirten Zeybekci, Güneydoğu Asya Uluslararası Birliği (ASEAN)`nin oluşumuyla  yeniden yapılanmaya çalışan Endonezya`nın ve AB ile Gümrük Birliği anlaşmasına sahip olan Türkiye`nin birbirini tamamlayan iki ülke olduğunu söyledi. Türk Hava Yolları`nın İstanbul-Jakarta arasında direk yolcu ve kargo seferlerinin olduğunu vurgulayan Zeybekci, iki ülke arasındaki ticaretin önündeki lojistik zorlukların iyileştirildiğini söyledi. Deniz yolu taşımacılığının da iyileştirilmesi gerektiğini belirten Zeybekci,  Endonezya ve Türkiye`nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme yolundaki ortak hedefleri  için katma değeri yüksek işbirliği yapmaları gerektiğini söyledi.

Açılış konuşmaları ardından, DEİK ve Endonezya Ticaret ve Sanayi Odası (KADİN) arasında "Mutabakat Zaptı" imzalandı. DEİK Kurucular Kurulu üyeleri arasında bulunan Sayın Doğan mutabakat anlaşmasını imzaladı.