English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2015-08-06

GENEL BAŞKANIMIZ YAŞAR DOĞAN’IN CUMHURBAŞKANİ İLE ÇİN ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretine eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin Genel Başkanımız Sayın Yaşar Doğan ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Abdülkadir Yıldız`ında aralarında olduğu Türk iş adamları heyeti eşlik etti.

Çin ziyaretinde Türkiye-Çin İş Forumu`na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerde son yıllarda karşılıklı güven temelinde önemli mesafeler kat edildiğini kaydederek, " Çin, Türkiye`nin uzak Asya`daki en büyük, dünyada ise Almanya ve Rusya`dan sonra üçüncü büyük ticaret ortağıdır. 2002 yılında 2 milyar dolara yaklaşan ticaret hacmimizin 2014 yılında 28 milyarı bulmasından memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Türk ve Çinli iş adamlarını bir araya getiren forumda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı ve hükümet yetkililerine, kendilerine gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ederek, iş forumunun, her iki ülke ve iş adamları için başarılara vesile olmasını diledi.

"İlişkilerimizin geliştirilmesi konusunda önemli olan siyasi kararlılıktır ve her iki tarafta da bu siyasi kararlılığın olduğunu görüyorum. Kurulan siyasi ve hukuki altyapıyı değerlendirecek olan siz değerli iş adamlarısınız. Türk ve Çin devletleri olarak her türlü teşviki, desteği size vereceğimizden emin olmalısınız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerde son yıllarda karşılıklı güven temelinde önemli mesafeler kat edildiğini, 2010 yılında kurulan stratejik iş birliğinin de buna büyük katkı sağladığını söyledi.

İş Adamlarımıza Her Türlü Desteği Vereceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda en önemli olanın siyasi kararlılık olduğunu belirterek, her iki tarafta da bu siyasi kararlılığı gördüğünü ifade etti ve sözlerini şöyle tamamladı: " Kurulan siyasi ve hukuki altyapıyı değerlendirecek olan siz değerli iş adamlarısınız. Türk ve Çin devletleri olarak her türlü teşviki, desteği size vereceğimizden emin olmalısınız."

 

Türk ve Çinli iş adamlarını ve yatırımcıları Pekin`de buluşturan iş forumunda Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Jinping de bir konuşma yaptı. İki ülke arasında öncelikli olarak hızlı tren ve yeni enerji alanlarında adımların atılacağını söyleyen Başkan Jinping, Çin şirketlerinin bu alanlarda güçlü olduğunu, Ankara-İstanbul arası yüksek hızlı tren hattının 2. etabını başarılı şekilde yaptıklarını ve Kars-Edirne hızlı tren projesi dâhil olmak üzere, diğer demiryolu projelerine de aktif şekilde katılma niyetleri olduğunu açıkladı. Türkiye`nin enerji koridoru oluşturmak istediğini, Çin`in yeni enerji alanında avantajları olduğunu ve bu alanda katkıda bulunabileceklerini kaydeden Başkan Jinping, uzay, finans ve yatırım olmak üzere üç yeni işbirliği alanının aktif şekilde ileriye götürülmesi gerektiğini söyledi. Başkan Jinping, Dünyanın dış yatırımda en büyük üçüncü ülkesi olan Çin`in şirketlerine, Türkiye yatırımlarında teşvikin artırılması için destek sağlanacağını aktararak, Türkiye ile her alanda iş birliğini derinleştirmek istediklerini sözlerine ekledi.